نیم درصد فضای کسب و کار در اختیار کارآفرینان است

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، انوشیروان محسنی بندپی، سرپرست وزارت کار در جشنواره کارآفرینان برتر گفت: نیم درصد فضای کسب و کار در اختیار کارآفرینان است.
سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی امروز در دوازهمین جشنواره ملی کارآفرینان برتر اظهار داشت: کشور ما از سرمایه‌های انسانی ارزشمند  و سرمایه‌های طبیعی ذی قیمتی برخوردار است، اما در اینکه که آیا در نظام برنامه‌ریزی هوشمند توانسته‌ایم، از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم، جای سوال است.

محسنی بند پی در ادامه با تاکید بر  ضرورت برنامه ریزی استراترژیک و راهبردی و بلندمدت برای کارآفرینان از سوی دولت گفت: نیم درصد از فضای کسب و کار در اختیار کارآفرینان است که با همین نیم درصد توانسته‌اند ۳۸ درصد اشتغال‌آفرینی داشته باشند.

محسنی بندپی با اشاره به وضعیت ایران در رتبه‌بندی فضای کسب و کار جهانی و جوانان جویای کار در کشور تاکید کرد: در زمینه فارغ التحصیلان رشته های مهندسی رتبه خوبی در دنیا داریم و فارغ التحصیلان ما در بسیاری از محیط های علمی توانسته اند توانمندی های خود را به منصه ظهور بگذارند اما در تولید انبوه دچار مشکل شده ایم.

وی ادامه داد: باید شرایطی را فراهم کنیم که در زمینه ترویج و نهادینه کردن فرهنگ کارآفرینی گام‌های اساسی برداریم.

سرپرست وزارت کار تاکید کرد در دولت تدبیر و امید و مسئله برای ما بیشترین اولویت را داشته است مسئله اول افزایش حمایت های اجتماعی بوده که وزارت کار به عنوان بزرگ‌ترین وزارتخانه اجتماعی با آگاهی از مشکلات مردم این حمایت‌ها را در دستور کار قرار داده است.
رئیس سابق سازمان بهزیستی با اشاره به افزایش ورودی های مستمری این سازمان به ۵ تا ۶ برابر گفت سایر پشت نوبتی هایی که در سامانه قرار گرفته‌اند در سال ۹۷ به چرخه مستمری بگیران نیز اضافه می‌شوند.
سرپرست وزارت کار رونق کسب و کار را از دیگر اولویت‌های دولت برشمرد و تاکید کرد: از سال ۸۴ تا ۹۲ سالانه ۷۷ هزار نفر به فضای کسب و کار اضافه شدند که در سال ۹۲ تا ۹۶ شاهد بودیم سالانه ۸۰۰ هزار نفر به جمعیت شاغلان اضافه شد و دولت مکلف شد که تا سال ۱۳۹۹ سالانه ۹۵۰ شد یعنی نزدیک به یک میلیون شغل ایجاد کند.
محسنی بندپی با تاکید بر ضرورت ایجاد انگیزه کار، مشاوره و پژوهش های لازم با هدف افزایش بهره وری گفت : اقتصاد مبتنی بر دانش بنیان در دستور کار دولت قرار دارد و در این راستا از رتبه ۸۵ در شاخص‌های جهانی به ۷۲ ارتقا پیدا کرده ایم.
وی با اشاره به وجود گرایش عمومی به مردم به کارآفرینی گفت نباید سیاست گذاران در زمینه افزایش مهارت توانایی و ارتقای کیفی نیز فعالیت هایی داشته باشند.
سرپرست وزارت تاکید کرد : اگر سازمان فنی و حرفه ای تا دیروز نسخه کامل را برای همه کشور در این زمینه طراحی کرده بود امروز باید برای هر استان با توجه به ظرفیت ها و توانایی های آن در نظر بگیرد.
وی با اشاره به برنامه ایجاد مدرسه های اشتغال و کارآفرینی برای جوانان گفت: حمایت از پارک ها و مراکز رشد قانون و کانون‌های کارآفرینی از دیگر برنامه‌هایی است که در این زمینه در دستور کار است.
محسنی بندپی بر ضرورت برگزاری جلسات منظم و مدیریتی از سوی دولت با کانون‌های کارآفرینی تأکید کرد و گفت: باید از همه ظرفیت ها و تخصص ها در جهت ارتقاء اقتصاد دانش‌بنیان استفاده کنیم.
وی بر ضرورت برنامه ریزی برای رشد و تکامل همه جانبه برای ظهور و بروز خلاقیت و نو آوری و شکوفایی استعدادهای موجود در کشور گفت: ایجاد زنجیره ارزش حلقه مفقوده تلاش هایی است که تا به حال انجام شده است.
سرپرست وزارت کار تاکید کرد: ایجاد زمینه رشد و شکوفایی استعدادها و شناسایی عواملی که موجب عدم رونق بنگاه ها شده است سرلوحه کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی است.
وی با اشاره به شرایط سخت اقتصادی که کشور در پیش رو دارد تاکید کرد: رفع بیکاری و رونق اشتعال با تکیه بر فعالیت های کارآفرینانه برای ما اولویت دارد.
محسنی بندپی از جانب دولت به مردم اطمینان داد که با آگاهی از مشکلات آنها با تدبیر به دنبال کار سیستمی و تصمیمات راهبردی در توسعه کارافرینی و رونق و توسعه بنگاههای کارآفرین است .

انتهای پیام/ب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *