افزایش نرخ برق «مشترکین پرمصرف» راهکار کشورها در مقابله با بحران خاموشی

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، تامین برق مصرفی در تابستان سال جاری با توجه به کاهش حجم بارندگی‌­ها و در نتیجه کاهش ظرفیت نیروگاه‌های برقابی بیش از سال­های گذشته به یک بحران تبدیل شده و خاموشی‌­های گسترده در سراسر کشور نیز گواه بر این مطلب است.

در همین راستا نیز مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی گزارشی را تحت عنوان «ارزیابی ابعاد بحران تامین برق تابستان و راهکارهای مقابله با آن» منتشر کرده است.

در گزارش این مرکز پژوهشی علاوه بر روشن نمودن موضوع بحران برق در فصل تابستان، به بررسی تجربیات برخی کشورهای جهان برای مقابله با این بحران پرداخته شده و راهکارهای مناسب نیز در غالب راهکارهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت ارایه شده است. نتایج این پژوهش نشان می­دهد که یکی از مهم­ترین راهکارهای جهانی برای حل بحران برق، افزایش قیمت برق برای مشترکین پرمصرف بوده است. در ادامه این گزارش به تجربه قیمت­گذاری در برزیل اشاره می­‌شود:

دولت برزیل برای مقابله با بحران برق این کشور در سال ۲۰۰۱ کشور، قیمت برق را برای مشترکین کم­مصرف ثابت اما برای مشترکان پرمصرف به شکل محسوسی افزایش داد. شیوه تغییر قیمت در این کشور به شکل زیر بود:

قیمت برق مشترکان با مصرف زیر ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه ثابت نگه داشته شد،‌برای مصارف بالاتر از ۲۰۰ کیلووات ساعت، ۸۰% مصرف برق در سال گذشته به عنوان سهمیه در نظر گرفته شده و قیمت آن ثابت ماند.

برای میزان مصرف بالاتر از سهمیه، و مصارف بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ کیلووات ساعت، قیمت برق ۵۰ درصد افزایش قیمت و برای مصارف بیش از ۵۰۰ کیلووات ساعت، قیمت برق تا ۲۰۰درصد افزایش یافت.

این شیوه قیمت‌­گذاری بر بحران برق موثر بوده و توانست مصرف برق را در برزیل به شکل محسوسی کاهش دهد. علاوه بر برزیل، این شیوه قیمت­گذاری در کوبا و آمریکا نیز اجرا شده و به عنوان مثال در آمریکا توانسته است توان مصرفی در روزهای بحرانی سال ۲۰۰۱ را تا ۱۲% کاهش دهد.

با توجه به این تجربیات موفق، قطعا یکی از راهکارهای موثر برای کنترل اوج بار، افزایش قیمت برق «مشترکین پرمصرف» است.

با توجه به یارانه­ای بودن قیمت برق در کشور، مشترکان پرمصرف نه تنها قیمت بهای برق خود را به طور کامل پرداخت نمی­‌کنند، بلکه از یارانه پنهان برق بیشتری هم برخوردار هستند. اختلاف یارانه مشترکان پرمصرف و کم­ مصرف در ایران به خوبی در شکل زیر مشهود است:

در همین راستا مرکز پژوهشهای مجلس پیشنهاد داده است که ضمن تعیین الگوی مصرف ماهیانه، قیمت برق ۲۵% مشترکان پرمصرف را افزایش داده و تمامی درآمد حاصل از آن به مشترکان کم ­مصرف یعنی ۷۵% مردم پاداش داده شود. با توجه به تجربیات دنیا این روش پیشنهادی علاوه بر رضایت عمومی، قطعا بر کاهش اوج مصرف برق موثر بوده و بخش قابل توجهی از بحران برق سال جاری را حل خواهد کرد.

انتهای پیام/ب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *