وجود تجهیزات پیشرفته نگهداری سکو و خطوط لوله در ایران

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علیرضا اصل‌عربی امروز در نشست خبری که به منظور اولین کنفرانس بین‌المللی مدیریت یکپارچگی دارایی‌ها در نفت و گاز در بخش ساحل و فراساحل برگزار شد، با بیان این‌که نظام‌نامه مدیریت دارایی‌های فیزیکی صنعت نفت در سال ۱۳۹۳ به تصمیم وزیر نفت تهیه و به همه شرکت‌های مربوطه ابلاغ شد، گفت: در این نظام‌نامه اصول نگهداری، بازرسی و نگهداری بهینه تاسیسات مورد بررسی قرار گرفته است و کمک می‌کند، از تاسیسات برای مدت طولانی نگهداری شود.

وی با تاکید بر این‌که وضعیت نگهداری و تعمیرات صنعت نفت در بخش خشکی مطلوب‌تر است، بیان کرد: زیرا در بخش خشکی از تجربه شرکت‌های خارجی استفاده کردیم، اما این موضوع در بخش ساحل و فراساحل بومی نشده است و امسال در راستای شعاری که تعیین شده و در راستای حمایت از کالای ایرانی امیدواریم، این بخش هم بومی شود و از دانشگاه‌ها و کارشناسان در کشور استفاده کنیم.

مدیرکل نظام مدیریت دارایی‌های فیزیکی وزارت نفت ادامه داد: در این راستا شرکت‌های توانمند در این زمینه را تغییر ماموریت می‌دهیم، تا از ساخت به سمت نگهداری حرکت کنند. در واقع هدف افزایش عمر تجهیزات با حفظ یکپارچگی و حداکثری تولید است. همچنین دراین راستا مشاغل بلندمدت تعریف خواهد شد و تصدی‌گری دولت کاهش خواهد یافت و ظرفیت برای بخش خصوصی ایجاد می‌شود.

اصل‌عربی با بیان این‌که دانشگاه‌های شریف و صنعت نفت و همچنین شرکت‌های کارفرما به این موضوع ورود کرده‌اند، اظهار کرد: جلسه سیاست‌گذاری با حضور معاون مهندسی وزیر نفت برگزار شده و این کنفرانس را به عنوان کنفرانس عملیاتی برگزار می‌کنیم و امیدواریم شاهد بهتر شدن دارایی‌ها و حفظ آنها باشیم.

وی با تاکید بر این‌که قسمت فراساحل صنعت نفت توسط نیروهای ایرانی اداره می‌شود، گفت: این کنفرانس ما را از لحاظ دانشی حمایت می‌کند و سعی می‌شود برای نگهداری و تعمیرات نظام یکپارچه تعریف شود. هدف عبور از روش‌های صنعتی اداره تجهیزات است. تاکنون نیز به غیر از توتال که بخشی از تجهیزات را ساخته و راه‌اندازی کرده است خودمان مجموعه را مدیریت کردیم و تجارب خوبی را آموختیم.

مدیرکل نظام مدیریت دارایی‌های فیزیکی وزارت نفت با بیان این‌که تا ۱۰ سال قبل اکثر تجهیزات توسط کشورهای خارجی مدیریت می‌شد، ادامه داد: در حال حاضر شرکت‌های ایرانی امکاناتی دارند که در منطقه وجود ندارد. هرچقدر بتوانیم فعالیت‌های تعمیراتی و پیشگیرانه داشته باشیم می‌شود، از فعالیت‌های غیرقابل پیشگیری جلوگیری کنیم.

اصل‌عربی گفت: در سال‌های گذشته توقفات منجر به تولید داشته‌ایم که این موضوع در همه دنیا عرف است، اما به طور کلی عددهای ما نسبت به نرم‌های جهانی حداقل دو برابر بالا است. ما نیاز داریم ۷۰ الی ۸۰ استاندارد دنیا را به صورت یکپارچه داشته باشیم. گام بعدی در سال آینده و جهش نرم‌افزاری است.

انتهای پیام/ب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *