صادرات نفت ایران به کمترین میزان در دو سال گذشته رسید / کاهش ۲۱ درصدی صادرات نفت ایران

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، یک منبع آگاه اعلام کرد، با توجه به کاهش تقاضای نفت ایران در بازار آسیا صادرات نفت این کشور در ماه مارس به کمترین میزان در دو سال گذشته کاهش یابد.

به گفته این منبع آگاه واردات نفت کشورهای آسیایی از ایران حدود ۳۰ درصد نسبت به ماه گذشته کاهش یافته است.

این منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، گفت: کشورهای جهان در ماه مارس به طور متوسط روزانه ۱٫۹۴ میلیون بشکه نفت از ایران وارد خواهند کرد که نسبت به ماه گذشته ۲۱ درصد کاهش خواهد داشت، صادرات نفت ایران در ماه مارس همچنین نسبت به ماه مارس گذشته ۲۶ درصد کاهش خواهد داشت. این در حالی است که ایران به عنوان سومین تولید کننده و صادر کننده نفت اوپک در تلاش است، تا با پایین‌آوردن رسمی قیمت نفت خود و ارائه تخفیف در حمل محموله نفتی به هند در بازار آسیایی برای خود مشتری جذب کند. این کاهش صادرات نفت ایران می تواند به اوپک در پایین‌آوردن مازاد عرضه نفت موجود در بازار جهانی کمک کند.

امیر زمانی‌نیا معاون وزیر نفت ایران ماه گذشته اعلام کرده بود، ایران قصد دارد در سایه لغو تحریم‌ها طی چهار سال آینده ظرفیت تولید نفت خود را با ۷۰۰ هزار بشکه افزایش به ۴٫۷ میلیون بشکه در روز برساند.

بنابه محاسبات انجام شده ایران در ماه مارس روزانه ۱٫۱۲ میلیون بشکه نفت به بازارهای آسیایی صادر خواهد کرد که نسبت به ماه فوریه ۳۰ درصد کاهش یافته و در پایین‌‌ترین سطح خود از نوامبر سال ۲۰۱۵ قرار خواهد داشت. ژاپن به عنوان چهارمین خریدار بزرگ نفت آسیا در ماه مارس هیچ نفتی از ایران وارد نخواهد کرد که در دو سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

انتهای پیام/ب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *