پرونده‌ ۱۲۵ متهم به قاچاق ارز روی میز نخست‌وزیر عراق

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جاسم البیاتی» نماینده پارلمان عراق از وجود ۱۲۵ متهم به قاچاق ارز از کشور خبر داد و گفت که «حیدر العبادی» نخست وزیر، دو سالی است که با طرف‌های بین‌المللی مسئول، پرونده‌های این افراد را در دست بررسی دارد.

وی که از مقامات نزدیک به العبادی است، در گفت‌وگو با «بغداد الیوم» اظهار داشت: نخست‌وزیر عراق دو سال است که با طرف‌های مسئول بین‌المللی در حال تحقیق و بررسی حسابهای بانکی ۱۲۵ شخصیت عراقی است که متهم به خارج کردن غیرقانونی ارز از کشورند.

وی افزود: طرف‌های بین‌المللی اطلاعات لازم را جمع‌آوری کرده‌اند و مدارک لازم درباره دارایی‌های این مسئولان را ارائه کرده‌اند که نشان می‌دهد، در بازه‌های زمانی نزدیک، پولهای زیادی به حسابهای آنها واریز شده است.

البیاتی گفت: العبادی مدارک لازم را به کمیته قضایی کشور ارائه خواهد کرد تا اقدامات قانونی لازم درباره این افراد صورت گیرد.

حیدرالعبادی پس از اعلام پایان داعش در عراق، تاکید کرد که مبارزه با فساد، مهمترین اولویت وی در مرحله پسا داعش است. وی اخیرا از طرح خود برای مبارزه با فساد در این کشور سخن می‌گوید. بر اساس گفته وی، مبارزه با فساد در عراق دشوارتر از مبارزه با تروریسم است زیرا افراد فاسد دارای سرمایه و رسانه هستند و حقایق را در جامعه وارونه جلوه می دهند و به منظور پیشبرد اهداف و پنهان کردن فساد خود، همگان را فاسد معرفی می کنند؛ او معتقد است: ما همانگونه که بر ترورسیم پیروز شدیم، بر فساد نیز فائق خواهیم آمد و به طور حتم موفقیت ما در مبارزه با فساد بر قدرت ما خواهد افزود.

طبق گفته منابع نزدیک به نخست وزیری عراق، العبادی قصد دارد با تاسیس شورای عالی مبارزه با فساد به ریاست خود و عضویت هیات پاکسازی و نظارت مالی و دفاتر بازرسان عمومی این اقدام را عملی سازد.

انتهای پیام/ص


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس


 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *