معاملات الگوریتمی ابزاری برای مدیریت ریسک است

به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری فارس،مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در همایش باید و نبایدهای معاملات الگوریتم در بورس،گفت:۱۲ سال از اجرای قانون بازار می‌گذرد و نیاز بازارهای سرمایه اکنون با تغییرات بسیاری روبرو است. 

محسن خدابخش افزود:پس از آن قانون توسعه ابزارها به اجرا رسید و تاکنون دستور‌العمل‌های متعددی با همفکری و همت مدیران سازمان بورس به اجرا رسیده است و در نقطه فعلی می‌توان نمره قابل قبولی را به روند اجرای قوانین داد. 

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه امروز با ابزارهای نوینی در بازار سرمایه مواجه هستیم، اظهار داشت:به طور قطع این ابزارها به کمک سیستماتیک شدن بازارسرمایه می‌آیند و باید توجه داشته باشبم که بازار سرمایه ایران نیز از بازارهای جهانی جدا نیست زیرا امروز متغیر های کلان بازار سرمایه ایران از بازارهای بین المللی تأثیر می‌پذیرد. برای مثال عواملی مانند قیمت برابری ارزها، قیمت کالاهای جهانی و تصمیم بانک‌های جهانی در بازار سرمایه کشور نیز مؤثر هستند.

خدابخش با بیان اینکه با توجه به پیشرفت‌های فناوری ابزارهای مختلفی در بازار سرمایه ابداع شده است،گفت: این ابزارهای جدید همچون نرم افزار دانش بینان متاویو امکان از استفاده از فرصت‌های آربیتراژی را به افراد می‌دهند.

وی با تاکید بر اینکه کسب درآمد در بازار سرمایه نیاز به دانش دارد، اظهار داشت:باید امکانات توسعه بازار از طریق ورود ابزارهای جدید فراهم شود و فراهم آمدن این شرایط بدون استراتژی و تعریف درست از الگوریتم امکان پذیر نیست.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس ادامه داد:برای داشتن استراتژی مدیریت در بازار سرمایه باید از مباحث الگوریتمی استفاده کنیم.

خدابخش با اشاره به پیچیدگی مدیریت فناوری در بازار سرمایه ونظارت بر معاملات گفت: در سال ۲۰۱۰ در بورس آمریکا به دلیل ورود معاملات پر بسامد به سیستم بازار برای ۳۶ دقیقه قفل شد و همین عامل باعث افت ۱۰ درصدی ارزش بازارشد چرا که سفارشات سنگینی وارد سیستم شده بود.

وی ادامه داد:علت این رخداد در بازار سرمایه آمریکا ۴ سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۴ کشف شد. این افت  ۱۰ درصدی ناشی از سفارشاتی بود که به قصد اجرا وارد  بازار نشده بود و سفارشات بدون پشتوانه بودند.

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس تاکید کرد:در واقع این سفارشات ساختگی بودند تا فرصتی پیش آید که برخی از شرکت‌ها بتوانند در این فرصت به وجود آمده سفارشات خود را به اجرا بگذارند.با این همه اگر تقلب یا تخلفی در بازار سهام کشف می‌شود نباید به معنای عدم انجام وظیفه نهاد ناظر بورس و یا سستی ناظران تلقی کرد زیرا نهاد ناظر بر اساس مستندات و مراجع قانونی از جمله حسابرس و یا کارشناسان رسمی و گاهی فراتر از این نهادها با هدف ایجاد شفافیت اقدام می‌کند.

وی افزود:بنابراین با ورود ابزارهای جدید به بازار نظارت بر بازار هم مستلزم نظارت‌های سیستماتیک است و برای اینکه در بازارسرمایه در لحظه عمل کنیم ناگزیر هستیم که به سمت معاملات الگوریتم حرکت کنیم.

خدابخش ادامه داد:معتقدم این ابزار نباید تنها در راستای توسعه بازار استفاده شود می‌توان از این ابزار جدید را  برای مدیریت ریسک‌ها هم  به کار برد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *